خانه هوشمند چیست؟

 

احتماال تا کنون در مورد خانه های هوشمند شنیده اید؛ در این مطلب می خواهیم شما را با خانه هوشمند و شیوه هوشمندسازی ساختمان بیشتر آشنا کنیم.

 

 

در یک خانه ی هوشمند، صحبت در مورد اتصالات است. زمانی که ما از گوشی های همراه معمـولی به سمت گوشی های هوشمنــد حرکت کردیم، جهشی بزرگ در ارتبـاطات را شاهد بودیم. به جای اینکـه فقط قادر به ایجـاد تماس و ارسال پیـام های متنـی باشیم، اکنـون با تلفن های هوشمند به ایـنترنت متصل می شویم، ایمیـل می فرستیم، پیام هـای لحظه ای ارسال می کنیم، فایل های مورد نیازمان را دانلود می کنیم و بسیاری کارهای دیگر که به ارتباطات نیاز دارند را انجام می دهیم.

در مورد خانه های هوشمند نیز وضعیت به همین منوال است. تفاوت اصلی خانه های هوشمنـد با خانه های معمـولی در ایـن است که همه ی وسایل در خانه های هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می شوند. کنترل آب و هوا، چراغ ها، لوازم، قفل ها و انواع مختلفی از دوربین ها و مانتیورهایی که می توانند به خانه های هوشمند و خودکار اضافه شوند از هر جای خانه و حتی دور از خانه قابل کنترل می باشند.

 

 

ایجاد این اتصالات از روش گوناگـون قابل انجام است. سیستـم های اختصاصی ای وجود دارند که ویـژه ی خانه های هوشمنـد ساخته شده اند.

ماننـد: Control 4, Z-Wave Zigbee, KNX

 

 

شما می توانید از طریق وای فای و روی بستر اینـترنت، این وسایـل را کنـترل کنید. همچنـین برخـی از آن ها ممکن است با بلوتـوث هم قابل کنترل باشند؛ در این شرایـط حتی می توان بدون استفـاده از اینترنت هم آنهـا را کنترل کنید. هر یک از این سیستم ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و بهترین گزینه برای شما بستگی به نیاز و کاری دارد که می خواهید انجام دهید.

در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد این خانه ها، نحوه کارکرد و کنترل شان بخوانید.

 

 

مزایای یک خانه ی هوشمند چیست؟

و اما فایده ی ارتباط وسایل خانه با یکدیگر چیست؟ در یک کلام و به طور خلاصه جـواب این است: راحت بودن! داشتن یک خانه ی هوشمنـد باعث می شود بتوانید کـارهای زیادی را با زحمت کمتری انجام دهید. کارهایی مانند تنظیم تهویه، خاموش کردن لامپ ها، روشن مایکروفر برای گرم کردن غذا و غیره.

شمـا می توانید برای وسایل خانه ی خود زمانبنـدی نیز تعیین کنید، بنابراین یکسری کارها در ساعـات خاصی از روز به صورت خـودکار انجام خواهند شد. حـتی برخـی از این وسایل هوشمنـد قابلیـت یادگیری داشتـه و از کارهـایی که شما انجام می دهید، می آموزند، در نتیجه با فعـالیت بسـیار کمتری می توانید انجام خیلی کارها را به صورت خودکار به وسایل خانگی خود محول کنید.

 

 

افزون بر راحتی، خانه های هوشمند بهره وری از انرژی را نیز افزایش می دهند. برای مثـال می توان به ترموستات هوشمـند شرکـت Nest اشاره نمود. این ترموستات از شما یاد می گیرد که خانه تان بـاید چقدر گـرم یـا سرد باشد و دما را به طور خودکار تنظیم می کند، بنابراین شما نگـران صرفه جویی در مصرف انرژی نخواهیـد بود. همچنین وقتی در خانه نباشید این ترموستــات به حالت »راه دور« رفته و با تـنظیم دمای خانه، مبـلغ قبض های استفاده از وسایـل گرمایشـی و سرمایـشی شما کمتر خـواهـد شد! سیستــم خانـه ی خـودکار Webee نیز از فعالیت ها وکارهای شمـا می آموزد و توصیه هایی برای افزایش بهره وری در استفاده از لوازم و دستگاه های هوشمند، به شما خواهد نمود.

 

 

در حال حاضر چه محصولاتی برای خانه های هوشمند وجود دارند؟

هم اکنــون وسـایـل زیـادی برای هوشمنـد سـازی خانــه ها در بازار موجـود اسـت، و با گـذر زمـان تعـداد بیـشـتری در حـال ورود به بـازار هسـتند. در مـورد لامــپ هـای هوشـمـند یـکی از بهــتـرین گزینـه هـای مـوجــود را Hue Philips ارائـــه می دهــد، امــا برخــی دیـگر نـیــز مانـنــد Lamp Mood Smart Holi نیز که تازه شروع به کار کرده، محصولی قابل احترام را ساخته است.
 

کار یک لامپ هوشمند چیست؟
به طور خلاصه این لامپ ها به شما اجازه می دهند برای روشن و خاموش شدنشان زمان بندی خاصی تعریف کنید و یا به حرکات شما عکس العمل نشان می دهنـد، یا بدون نیاز به دست زدن به کلید لامپ، می توانید آن را توسط گوشی هوشمـند خود خاموش کنـید. یکی از وسایـل هوشمنـدی که ممـکن است شما بیشتر با آن آشنـا باشیـد تلویـزیـون های هوشمند است، این تلویزیون ها به اینتـرنت متـصل شده و می توان با آن ها محـتواهای گوناگون را مشـاهـده کرد. شما می توانیـد براحـتـی به Netflix و Hulu لاگیـن نمـوده و فیـلم دانلـود کنید، بازی انجـام دهـید یا چیزی را در شبکه های اجتمـاعی به اشتـراک بگذارید. امروزه شرکت های زیادی تلویزیون های هوشمند می سازند که می توان از میان آنها به Vizio و برخی مدل های سامسونگ اشاره نمود.

 

 

البته وسایـل هوشمنـد دیگری نیز وجـود دارنـد ماننـد یخچال فریزرها ، اچاق گازهـا ، تشخیص دهنده هـای دود و احتمـالا نام آشنـا ترین آنهـا یعنی ترموستات ها. قفل های هوشمندی نیز وجود دارند که می توان از طریق اپلیکیشن و با تلفن هوشمند آنها را کنترل نمود و مثال دری که چنین قفلی بر روی آن سـوار شده را بست یا بـاز نمود. استفاده ی همزمان از همه ی این وسایل هوشمنـد به شـما کمـک خـواهد کرد تا به آسـانی خانه ی خود را کنترل کنید و بهترین بهره وری ممکن را در مصرف انرژی داشته باشید.
 

بدون نیاز به تغییر در سیم کشی ساختمان

سیستم خانه هوشمند بر پایه تکنولوژی بی سیم استوار شده و تمامی اجزای آن با یکدیگر کنش و واکنش دارند تا بتوانند بیشترین امکانات و راحتی را برای استفاده کننده بوجود آورند. با توجه به عدم نیاز به سیم کشی در این سیـستم مانند دیگر سیستم های خانه هوشمند مبنا، آن را می توان در تمامی ساختمانها به راحتی نصـب کرد. حتی در ساختمانهای ساخته شده ای که هیچ گونه بستر ویا زیرساختی برای خانه هوشمند و یا اتوماسیون در آنها پیش بینی نشده است. استفاده کننده میتواند به راحتی تجهیزات را نصب کرده و ازکلیه امکانات رفاهی، ایمنی و امنیتی برخوردار شود.

 

 

همین الان شروع کنید و خانه ی خود را هوشمند کنید

درست است که در حال حاضر خرید وسایل هوشمند برای داشتن خانه ای هوشمند بسیار پر هزینه خواهد بود، اما می توانید متناسب با بودجه ی خود وسایلی ارزان تر را تهیه نمایید . ) مثال می توانید bundle WeMo را تنها با ۶۰ دلار تهیه کنید)

 

 

برای داشتن خانه های هوشمند حتما نیازی به صرف هزاران دلار پول نیست. می توانید خودتان هم اینکار را انجام دهید! مثال با یک رایـانه ی کوچک Arduino Pi Raspberry برخی کارهای خانه ی خـود را می توانید خودکـار کنید.

البته برای اینکار لازم است کمـی هم برنامه نویسی بدانید. آیا شما هم دوسـت دارید خانه ی خود را هوشمند کنید؟ آیـا برای هوشمند کردن خانه ی خـود تا کنون کـاری انجام داده اید؟ پیشنـهاد شما برای ایجاد خانه های هوشمند چیست؟ چه وسایلی اولویت دارند؟

Print Friendly, PDF & Email